top of page

Есенна разходка до три манастира в Родопите - Бачковски, Кукленски и Горноводенски

Снимка на автора: Земя благословенаЗемя благословена

Разходката ни из три от манастирите на Малкия Йерусалим - районът на Асеновград, премина неусетно и много приятно за цялата група. Традиционно в началото оставям и краткото описание на програмата, както бе написано в сайта преди отпътуването.


Храм св. Петка Римлянка Горноводенски манастир

Храм "Св. Петка Параскева Римлянка", Горноводенски манастир "Св. св. Кирик и Юлита"

"Заповядайте с нас на една вдъхновяваща екскурзия, която ще ви отведе до три от свещените и красиви кътчета на Родопите. Този маршрут е създаден за изповядващите православната вяра, търсещите духовността в света, природата и българските традиции, които искат да се потопят в богатата история и култура на страната.

Защо да изберете това пътуване?

Ще откриете православни светини и ще се докоснете до хилядолетна история.

Ще се насладите на природата и свежестта на Родопите.

Ще прекарате ден, изпълнен с вдъхновение, вяра и хармония."


Програмата бе изцяло изпълнена. Пътят от София до Кукленския манастир "Св. св. Козма и Дамян" го направихме по-лек с кратка почивка за кафе. Веднъж пристигнали в манастира се удивлявахме на сътвореното от човека и природата на това Божие място. Дворът е на три нива, като на най-горното и най-долното са двата храма - стар и нов. Не без тъга отбелязахме, че старият е в по-добро състояние. Също и че всички, които са там, имат много да се учат как се посрещат поклонници, а имат отличен пример в лицето на грижещите се за Горноводенския манастир.


Кукленски манастир "Св. св. Козма и Дамян"


По пътя говорихме за историята на манастирите, за житията на светите братя лечители и чудотворци, за малкия св. Кирик и майка му Юлита, за чудотворната икона в Бачковския манастир "Успение Богородично", за самите Родопи. Така напълно подготвени пристъпихме и прага на манастир "Св. св. Кирик и Юлита" над кв. "Горни Воден" на Асеновград. Там се запознахме не само със сестрите, които ни разказаха много интересни факти в двата храма, а и с един свещеник от Асеновград, дошъл за свето кръщение.


Горноводенски манастир: входът на храм "Св. Петка Римлянка" в манастира "Св. св. Кирик и Юлита", изображение стенопис на св. Дионисий Станимашки, един от пловдивските мъченици, вътрешността на зимния параклис "Св. Серафим Соболев".


Последва обяд в заведение в града, което предложи много вкусна храна и ние всичко си изядохме :) В Асеновград винаги е вкусно, не знам как го правят.


Последната ни цел бе Бачковския манастир "Успение Богородично", втори по големина в България и център на духовния живот на хората от част от равнината и от Родопите от близо хилядолетие. Красиво и поддържано място, до което се качихме с буса до манастирските врати, не сме обръщали внимание на множеството сергии.


Бачковски манастир "Успение Богородично"

Така завърши 5 октомври, когато посетихме три манастира в Родопите.

Историята на манастирите не е предмет на тази публикация. Винаги наблягам на това, да се търсят адекватни източници, от които човек да учи, а не шарлатански и сензационни статии и сайтове.

Програмата ще се провежда отново, може и по заявка, ако сте достатъчен брой хора.

Ако искате да научите как една билярдна зала е станала храм, или как си помага манастир за издръжката, по каква чудна земя ходим и кой ни пази - елате някой път с нас.

Всички програми са публикувани тук.


Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page