Как изпълняваме желания и сбъдваме мечти? Или когато получиш обаждане от близък човек, който иска да заведе своите приятели да видят столиците на Първото българско царство. В следващите редове ще видите няколко щриха от изпълнената програма. Ако желаете да преживеете един уикенд в Плиска, Велики Преслав и Шуменското плато, запишете се за нашия бюлетин, от който ще научавате за предстоящите ни пътувания. Водачът по програмата е великолепен разказвач с дългогодишен опит, знаещ отлично историята и взаимовръзките между събитията. Няма да чуете никакви самосъчинения и "сензационни" измислици, а факти със съответните източници. Камъните ще оживеят пред очите ви.
Няма как да предам цялата двудневна беседа тук, но ето малко снимки.
Из Велики Преслав. Златната църква и вътрешният град на крепостта Велики Преслав.
Симеоновота или Кръглата църква са построени след като св. цар Симеон идва на власт. Намираме се в истински дворцов храм, който е бил изграден, за да впечатлява с архитектурата си и богатата украса. Вижте кладенеца и се замислете познат ли ви е? Ако сте прочели пътеписа за Източните Родопи и село Мандрица, може би ще си спомните, че в село Сив кладенец има такива също. Вертикалните ивици са следи от въжетата, с които са вадели водата. В блога patuvaismen.org съм публикувала и снимка на кладенеца на остров Коронизия в Гърция, досами храма, също така издълбан от въжетата.
Останки от стария храм на Патлейна и сградата на днешния манастир. Виждате и гробовете. Учените, в търсенето на гроба на св. цар Борис I, добавят като хипотеза и това място за неговия дом след смъртта му. Днес виждаме много малко, но то си струва да бъде видяно. Старите храмове са традиционно внушаващи много тържественост и все още носят молитвите, отправяни в тях.
Манастирът "Св. Пантелеймон" (Патлейна) е основан след покръстването на българите в края на ІХ век от св. цар Борис високо на десния бряг на днешната река Камчия, недалеч от старопрестолния Велики Преслав. Тук, след първопрестолна Плиска, се събират най-просветените люде на българския народ - учениците на Св. братя Кирил и Методий Св. Климент, Св. Наум след изгонването им от Моравия.
Из руините на първата българска столица, Плиска. Виждате и гроба на Карел Шкорпил. Благодарение на него имаме сведения за множество наши свети места и не само, които днес вече не съществуват. На други можем да проследим трансформацията им във времето. Книгата му за старините по поречието на Русенски Лом ми е много любима. Епископската базилика край Плиска е много спорен обект. Посетихме го, както правят всички. Музеят е по-интересен. Ако някой някога ви каже, че розетата на Плиска е разчетена, не вярвайте.
Темата за българското културно наследство е много тежка. На една конференция през есента една умна жена каза, че може да се обобщи с "упадък".
Последни кадри от уикенда ни из столиците на Първото българско царство:
Из Шуменската крепост. А знаете ли, че най-красивият залез в района се вижда от дискусионния паметник "1300 години България"? Художественото изпълнение особено в днешно време буди недоумение и дори страх у малките посетители. Тези трансформъри не внушават уважение, а страх у посетителя. Все пак заради гледките си заслужава. Интересен за посетителите е и РИМ Шумен. Помещава се в помпозна сграда, за чиято поддръжка липсват пари. Друго, което няма да откриете там са мотивирани екскурзоводи (казвам го със съжаление).
Ако имате желание да се включите в наше пътуване, заповядайте!
Comments