Знаете ли как се нарича пътуване за събота и неделя до Гърция? Greekend. Какво е по-хубаво от един уикенд? Точно така, един грийкенд :) Половин България може да си го позволи, и си го позволява често с лекота поради краткото разстояние до северните части на южната ни съседка. В програмите на Земя благословена освен всички други принципи, следваме и правило за отговорно отношение към околната среда. Самолетните програми за един уикенд например не са ни по вкуса.
Изпълнихме си програмата и участниците останаха предоволни. На 9 ноември в подножието на Беласица от гръцката й страна температурите бяха много приятни. Ние бяхме там, тъй като посетихме манастира "Св. Йоан Кръстител" в Акритохори и се разходихме по брега на езерото Керкини (Бутковско езеро).
Всеки, който е идвал на екскурзия със Земя благословена е наясно с качеството на беседите. Тъй като авторът им пише и тези редове, ето един детайл: имам си един речник по география от 1918 година, ценен източник на информация към онзи момент и за онова време. Вижте например един паралел за Керкини (Бутковското езеро).
Езерото Керкини (Бутковско езеро)
Бутковско езеро – речник 1918 година
То има неправилна форма и е залепено до Круша планина (в Македония). Северните му брегове са блатливи и покрити с гъста трева. През един къс канал водата му отива в Струма. В едно време на многоводие цялото доближава до Струма, слива се с нея и водите му заливат грамадно пространство земя. Главният приток на езерото е Шуговската река.
КЕРКИНИ - информацията днес
Произходът на езерото е свързан със старо блато на река Струма. Дължината на езерото е около 17 km, а широчината му – около 5 km. Общата площ, която заема се променя в зависимост от сезоните от 51 до над 75 кв. км. Дълбочината на езерото е 10-20 m, а максималната достига до 35 m. Главният приток е река Струма, реката е и отводняваща за езерото. За да се справи с наводненията, които причиняват водите на реката в района, през 1928 г. гръцкото правителство възлага на американска компания превръщането на блатото в обработваема земя. През 1932 г. е създадено изкуственото езеро чрез изграждане на язовирна стена в източната и южната част. През 1982 г. е построена още една язовирна стена, с което нивото на водата се увеличава с няколко метра.
*
И Керкини е пострадало от сушата. Видимо голяма част от него е пресъхнала. Лодкарите, които могат да ви повозят, са там. Не си забравяйте биноклите, когато отивате в подобен птичи рай. Ние успяхме да погледаме колонията от розово фламинго. Забавлявах се да наблюдавам и една почти опитомена чапла. Тъй като не бяхме тръгнали на орнитоложко пътуване, не си бяхме взели орнитолога, който обикновено ни представя по 60 вида за три часа :), при това с туристи любители на природата, а не с други орнитолози.
Ако искате да посветите един уикенд на птици, ето едно предложение: Белене и остров Персин.
На брега продават много вкусен сладолед! Казват, че е от биволско мляко. Не пропускайте този с кестени.
По брега на езерото Керкини/Бутковско езеро
Манастирът "Св. Йоан Предтеча и Кръстител" край село Акритохори е построен през 1981 година и един от най-важните женски манастири в страната, под духовното ръководство на светогорския Ксенофонт. Според информацията за манастира в него се пазят мощи на свети Йоан Предтеча, Яков - брат Христов и света Анна. Когато ние го посетихме беше изнесена за поклонение дясната ръка на св. Марина, която се съхранява в манастира на Света гора. Храмът има обща площ 500 m2 и е точно копие на стария католикон на Ксенофонт – светогорски кръстокуполен храм от X век. Построен е изцяло с традиционни материали – камък, мрамор и тухли. Сестринството се занимава с иконопис и миниатюра, както и със селскостопански дейности, а също и с посрещането и обслужването на поклонниците. Накратко, у нас за съжаление няма да видите нищо подобно. В манастира "Св. св. Кирик и Юлита" край Асеновград монахините, слава Богу, следват подобен стил на поведение спрямо посетителите, но мащабът в Акритохори и многобройното сестринство създават много приятна атмосфера. Чувството е, че няма как да е по друг начин.
Докато бяхме в манастира пристигнаха поне 5 автобуса с гръцки поклонници - енориарши, придружени от техните свещеници.
След един хубав, слънчев и топъл ден стана време за настаняване в хотела и вечеря. Бяхме избрали малко село в Термическия залив, далеч от градската тълпа и шум. Таверната беше почти само за нас. След чудесната закуска потеглихме към града и транспортът ни остави до храм "Св. вмчк Димитър мироточиви". Службата тъкмо свършваше. Поклонихме се на мощите на св. Димитър, които са положени в богато украсен саркофаг на специално място в храма. Много интересно място е криптата, чийто вход е отдясно на олтара. В нея се намира гробът на светеца. Тъй като голяма част от участниците в групата бяха от Панчарево, чийто храм е под покровителството на св. Димитър, преживяването беше наистина тържествено.
Половината група пред храма на св. Димитър, гробът на светеца в криптата и мощите му
Солун е динамичен град, с умопомрачителен трафик и изморително много туристи. Препоръчвам ви посещение не само на заведенията, но и на историческите забележителности. Нашият престой в града съвпадна с авиошоуто на военно-въздушните сили. Колкото и да е зрелищно, нас ни стресира. Изтребители, които летят над главата и създават непоносим шум, правейки и лупинги - честно казано, притесниха ме.
Ротондата на Солун - днес музей. Посетете и вижте мозайките!
"Св. София", Арката на Галерий и Бялата кула
Програмата може да бъде осъществена и по заявка на група от минимум 15 човека - предложете на колеги, роднини и приятели един уикенд в Гърция. Организирано е по-забавно, ползотворно и образователно. Питайте ни, ще изработим каквото искате за когато го искате - ако не знаете какво искате, ще ви помогнем да го конкретизирате :)
Предстоящите програми можете да разгледате тук, очакваме ви на екскурзия с нас!
Comments